Menu
APTA Home
APTA Tour
National
Rankings
APTA Network
Museum &
Hall of Fame
Sign In
User Name
Password
Show Password
PA State Championship PTI Open
Saturday, Jan 7 - Sunday, Jan 8, 2023
Tournament Home
Draws
Rounds
Men
Women
Full Draws
Men
Women
All Finals
Men
Women
Players
Bios & Matches
Men
Women
Seeds
Men
Women
Locations
Video
APTA Network
Schedule
All Scoring Tournaments
Shoreline Classic
Illinois Married Mixed
Men's PTI 30+ Nationals
Plain Jane
Women's Team Nationals
Men's Team Nationals
Men's PTI 50+ Nationals
Men's 145+ Nationals
Husband/Wife & Mixed Nationals
Women's PTI 50+ Nationals
Winter Classic
Men's 60+ States
Men's PTI 40+ Nationals
APTA Nationals
NJWPTL States
Paddle Palooza
Men's PTI 35+ Nationals
Philly Open
Women's PTI 70+ Nationals
Peachtree Invitational
Arapahoe Invitational
Women's PTI 55+ Nationals
Women PTI 65+ Nationals
Women's Masters 45/60
Indianapolis Open
Men's Masters 45/55/65
Men's PTI 20+ Nationals
Ladies PTI 40+
PA Men's Masters
Women's PTI 45+ Nationals
Short Hills
Paddle At The Farm
St. Louis Men
Hinsdale Challenge
Colorado State Men
Southern Invitational Men
Three Rivers Men
Detroit Invitational
CPTC Series & States
Atlantic Classic
Columbus Open
Lagunitas Classic
Three Rivers Women
EPTC Men's 95+
CT Classic Men
Maryland State Men
The Midwesterns
Men's 50/60/70 & Women's 50
Colorado Mixed Open
Milton Point
PA State PTI Open
Men's PTI 10+ Nationals
Queen City Paddle Battle
South Shore Boston
Cabin Fever Classic
Average Joe
NJ Men's League Classic
Women's PTI 35+ Nationals
Mid-Atlantic Men
Mixed Open
Steel City Classic
Women's PTI 40+ Nationals
Women's 110+ Nationals
Charm City Classic
Shoreline Women
Kansas City Men
Games on the James
Colorado Women's PTI Open
Long Island & Duane Hayden
Men's PTI 45+ Nationals
Men's PTI 15 & 25+ Nationals
Philly Cricket
White Mt. Open
Delaware Men
Cleveland Masters
Lake Invitaitonal
Chicago Charities
Green Mountain Open
Rochester Open
Lake Forest Women
Baltimore Open
Sound Shore Men
The Medinah Cup
Montclair Open
APTA Home
APTA Tour
National Rankings
APTA Network
Museum & Hall of Fame
Rounds
Full Draws
All Finals
Men
Men
Women
Main Draw
Main Draw
Quarter Reprieve Draw (QR)
Round of 16 Reprieve Draw (16R)
Reprieve Draw (R)
Consolation Draw (C)
Consolation Reprieve Draw (CR)
64
32
16
Qtr
Semi
Final
Printer Friendly Draw Sheets
Round of 64
Round of 32
Round of 16
1
Falatek - Najdek (1)
2
Bye
Falatek - Najdek (1)
Sat
WCC
10:30
6-4, 6-4
McDermott - Rinehart
R1
Falatek - Najdek (1)
Sat
WCC
11:45
6-2, 7-5
Greenwood - Meyers
16R1
3
Lee - O'Donovan
C2
Sat
WCC
8:00
6-4, 6-1
4
McDermott - Rinehart
5
Greenwood - Meyers
Sat
WCC
8:00
6-2, 6-1
6
Craft - Craft
C3
Greenwood - Meyers
Sat
WCC
10:30
3-6, Inj Default
Flores - Rowe (16)
R2
7
Waterman - Waterman
C4
Sat
WCC
8:00
6-0, 6-0
8
Flores - Rowe (16)
9
McAndrew - Salam (9)
Sat
WCC
9:15
6-1, 6-0
10
Torchiana - Torchiana
C5
McAndrew - Salam (9)
Sat
WCC
11:45
6-0, 6-2
Mirabello - Yen
R3
McAndrew - Salam (9)
Sat
WCC
1:00
6-4, 6-3
Alicknavitch - Safford (8)
16R2
11
Donoho - Donoho
C6
Sat
WCC
9:15
6-3, 6-1
12
Mirabello - Yen
13
Jones - Muller
Sat
WCC
9:15
6-4, 6-4
14
DeCecco - Overton
C7
Jones - Muller
R4
Sat
WCC
11:45
6-2, 6-3
Alicknavitch - Safford (8)
15
Cagnoli - O'Connell
C8
Sat
WCC
9:15
6-0, 6-0
16
Alicknavitch - Safford (8)
17
Benkaim - Cochrane (5)
Sat
MCC
9:15
6-0, 6-1
18
Saunders - Wilson
C9
Benkaim - Cochrane (5)
Sat
MCC
11:45
6-2, 6-1
Grimm - Parisi
R5
Benkaim - Cochrane (5)
Sat
MCC
11:45
6-0, 3-6, 6-3
Eger - Peppiatt (12)
16R3
19
Haabestad - Iott
C10
Sat
MCC
9:15
6-1, 6-1
20
Grimm - Parisi
21
Ball - Campbell
C11
Sat
MCC
9:15
4-6, 6-4, 6-2
22
Datta - Haas
Datta - Haas
R6
Sat
MCC
11:45
6-4, 6-1
Eger - Peppiatt (12)
23
Escalona (former) - Harris
C12
Sat
MCC
9:15
6-0, 6-0
24
Eger - Peppiatt (12)
25
Shannon - Zerbib (13)
Sat
MCC
8:00
6-0, 6-3
26
Flynn - Porter
C13
Shannon - Zerbib (13)
Sat
MCC
10:30
6-2, 6-1
Hagan - Quinn
R7
Shannon - Zerbib (13)
16R4
Sat
MCC
1:00
6-1, 6-2
Muoio - Nowlan (4)
27
Hagan - Quinn
Sat
MCC
8:00
5-7, 6-4, 7-6 (10-4)
28
Groce - Moore
C14
29
Appicciafuoco - Faunce
C15
Sat
MCC
8:00
6-2, 7-6
30
Bianco - Tornea
Bianco - Tornea
R8
Sat
MCC
10:30
6-1, 6-1
Muoio - Nowlan (4)
31
Bye
32
Muoio - Nowlan (4)
33
Hersh - McGrath (3)
34
Bye
Hersh - McGrath (3)
Sat
MD
10:30
6-1, 6-1
Appicciafuoco - Weber
R9
Hersh - McGrath (3)
Sat
MD
11:45
6-1, 6-0
Nowlan - Spykerman
16R5
35
Hauver - Norton
C18
Sat
MD
8:00
6-1, 6-1
36
Appicciafuoco - Weber
37
Nowlan - Spykerman
Sat
MD
8:00
6-1, 6-3
38
Edgar - Kantardjian
C19
Nowlan - Spykerman
Sat
MD
10:30
4-6, 6-3, 6-4
Croney - Sherry (14)
R10
39
Ispas - Rufus
C20
Sat
MD
8:00
6-2, 6-0
40
Croney - Sherry (14)
41
Mullin - Wiedemann (11)
Sat
MD
9:15
6-2, 6-1
42
Grove - Holzapfel
C21
Mullin - Wiedemann (11)
Sat
MD
11:45
6-2, 6-0
Ridder - Ridder
R11
Mullin - Wiedemann (11)
16R6
Sat
MD
1:00
6-2, 6-1
Hansen - Koebele (6)
43
Ridder - Ridder
Sat
MD
9:15
6-1, 6-7, 6-1
44
Bozentka - Bozentka
C22
45
Drier - Weaver
Sat
MD
9:15
6-2, 6-3
46
Craft - Tonon
C23
Drier - Weaver
R12
Sat
MD
11:45
6-0, 6-1
Hansen - Koebele (6)
47
Battaglia - Kaltman
C24
Sat
MD
9:15
6-1, 6-0
48
Hansen - Koebele (6)
49
De Jose - Gambino (7)
Sat
AGC
9:15
6-1, 6-2
50
Boyd - Young
C25
De Jose - Gambino (7)
Sat
AGC
11:45
6-2, 6-3
Gottfried - Short
R13
De Jose - Gambino (7)
Sat
AGC
1:00
6-2, 6-1
Jones - Sambrick (10)
16R7
51
Gorelick - Hill
C26
Sat
AGC
9:15
6-1, 6-2
52
Gottfried - Short
53
MacGregor - Mascioli
Sat
AGC
9:15
6-0, 6-3
54
Lehmann - Sawin
C27
MacGregor - Mascioli
R14
Sat
AGC
11:45
6-4, 6-2
Jones - Sambrick (10)
55
Pancoast - Sutton
C28
Sat
AGC
9:15
6-0, 6-0
56
Jones - Sambrick (10)
57
Hocker - Miles (15)
Sat
AGC
8:00
6-0, 6-1
58
Blumenthal - Van Horn
C29
Hocker - Miles (15)
Sat
AGC
10:30
6-1, 6-0
Granahan - Megill
R15
Hocker - Miles (15)
16R8
Sat
AGC
11:45
7-6 (7-4), 6-2
Christian - Cotto (2)
59
DeCecco - Trevisan
C30
Sat
AGC
8:00
6-2, 6-1
60
Granahan - Megill
61
Abernethy - Elwell
C31
Sat
AGC
8:00
7-5, 4-6, 7-6 (8-6)
62
Larrabee - Veale
Larrabee - Veale
R16
Sat
AGC
10:30
6-0, 6-0
Christian - Cotto (2)
63
Bye
64
Christian - Cotto (2)
Official APTA Sponsor
Connect with the APTA