Menu
APTA Home
APTA Tour
National
Rankings
APTA Network
Museum &
Hall of Fame
Sign In
User Name
Password
Show Password
MAPTA Men's PTI 20/30/40+
Saturday, March 27, 2021
Tournament Home
Draws
No Draws Available
Players
Bios & Matches
Seeds
Locations
Video
APTA Network
Schedule
All Scoring Tournaments
Shoreline Classic
Illinois Married Mixed
Men's PTI 30+ Nationals
Plain Jane
Women's Team Nationals
Men's Team Nationals
Men's PTI 50+ Nationals
Men's 145+ Nationals
Husband/Wife & Mixed Nationals
Women's PTI 50+ Nationals
Winter Classic
Men's 60+ States
Men's PTI 40+ Nationals
APTA Nationals
NJWPTL States
Paddle Palooza
Men's PTI 35+ Nationals
Philly Open
Women's PTI 70+ Nationals
Peachtree Invitational
Arapahoe Invitational
Women's PTI 55+ Nationals
Women PTI 65+ Nationals
Women's Masters 45/60
Indianapolis Open
Men's Masters 45/55/65
Men's PTI 20+ Nationals
Ladies PTI 40+
PA Men's Masters
Women's PTI 45+ Nationals
Short Hills
Paddle At The Farm
St. Louis Men
Hinsdale Challenge
Colorado State Men
Southern Invitational Men
Three Rivers Men
Detroit Invitational
CPTC Series & States
Atlantic Classic
Columbus Open
Lagunitas Classic
Three Rivers Women
EPTC Men's 95+
CT Classic Men
Maryland State Men
The Midwesterns
Men's 50/60/70 & Women's 50
Colorado Mixed Open
Milton Point
PA State PTI Open
Men's PTI 10+ Nationals
Queen City Paddle Battle
South Shore Boston
Cabin Fever Classic
Average Joe
NJ Men's League Classic
Women's PTI 35+ Nationals
Mid-Atlantic Men
Mixed Open
Steel City Classic
Women's PTI 40+ Nationals
Women's 110+ Nationals
Charm City Classic
Shoreline Women
Kansas City Men
Games on the James
Colorado Women's PTI Open
Long Island & Duane Hayden
Men's PTI 45+ Nationals
Men's PTI 15 & 25+ Nationals
Philly Cricket
White Mt. Open
Delaware Men
Cleveland Masters
Lake Invitaitonal
Chicago Charities
Green Mountain Open
Rochester Open
Lake Forest Women
Baltimore Open
Sound Shore Men
The Medinah Cup
Montclair Open
APTA Home
APTA Tour
National Rankings
APTA Network
Museum & Hall of Fame
Full Draws
Rounds
All Finals
-- Select an Event --
no Events Available
Main Draw
Main Draw
Consolation Draw (C)
Consolation Reprieve Draw (CR)
Reprieve Draw (R)
Printer Friendly Draw Sheets
Main
Round of 32
Round of 16
Quarter-Final
Semi-Final
Final
Winner
1
Fazio - Moore (1)
Sat
AGC
8:00
C1
2
Kurtz - Morgan
Fazio - Moore (1)
6-3, 7-5
Sat
AGC
10:00
R1
Barrickman - Megill (former)
6-3, 6-3
Barrickman - Megill (former)
7-5, 6-4
Sat
AGC
12:00
QR1
Cawley - Dobbs
6-4, 7-6
Barrickman - Megill (former)
6-2,6-3
Sat
AGC
2:00
Talsania - Talsania (4)
6-4, 6-3
Talsania - Talsania (4)
6-3, 6-1
Sat
AGC
3:30
Knight - Radano (2)
6-1, 6-2
Knight - Radano (2)
6-4, 7-5
3
Malone - Ryan
Sat
AGC
8:00
C2
4
Barrickman - Megill (former)
5
Cawley - Dobbs
Sat
AGC
8:00
C3
6
Brecker - DIMARTINI
Cawley - Dobbs
6-1, 6-2
Sat
AGC
10:00
R2
Feehan - Hendrickson
3-6, 6-4, 1-0 (3)
7
Feehan - Hendrickson
Sat
AGC
8:00
C4
8
Coonley - Gullan
9
King - Logue
Sat
AGC
9:00
C5
10
McDaniel - Savage
King - Logue
6-1, 6-2
Sat
AGC
11:00
R3
Friel - Tuma
6-2, 6-2
King - Logue
6-3, 4-6, 1-0 (9)
Sat
AGC
1:00
QR2
Talsania - Talsania (4)
7-5, 6-0
11
Kuchler - Patino
Sat
AGC
9:00
C6
12
Friel - Tuma
13
Flack - Matuch
Sat
AGC
9:00
C7
14
Blackadar - Collison
Flack - Matuch
6-2, 6-7, 1-0 (6)
Sat
AGC
11:00
R4
Talsania - Talsania (4)
6-2, 6-1
15
Elger - Talone
Sat
AGC
9:00
C8
16
Talsania - Talsania (4)
17
Brown - Goodman (3)
Sat
OVB
9:00
C9
18
carson - Forte
Brown - Goodman (3)
6-3, 6-4
Sat
OVB
11:00
R5
Michelini (former) - Wheeler
6-2, 6-2
Brown - Goodman (3)
6-4, 7-6
Sat
OVB
1:00
QR3
LeSage - McHugh
6-4, 6-4
Brown - Goodman (3)
6-2, 7-5
Sat
OVB
2:00
Knight - Radano (2)
6-1, 6-2
19
Michelini (former) - Wheeler
Sat
OVB
9:00
C10
20
kelley - Surgent
21
Miller - Rayne
Sat
OVB
9:00
C11
22
Baratta - Simpson
Baratta - Simpson
6-1, 6-4
Sat
OVB
11:00
R6
LeSage - McHugh
6-3, 6-4
23
Haug - Venema
Sat
OVB
9:00
C12
24
LeSage - McHugh
25
Reynolds - Steimel
Sat
OVB
8:00
C13
26
Madosky - Murphy
Madosky - Murphy
7-6, 6-1
Sat
OVB
10:00
R7
Herman - Kaltman (former)
6-3, 6-3
Herman - Kaltman (former)
6-3, 6-1
Sat
OVB
12:00
QR4
Knight - Radano (2)
6-3, 6-0
27
Faunce - Murray
Sat
OVB
8:00
C14
28
Herman - Kaltman (former)
29
Lagowski - Zeleznock
Sat
OVB
8:00
C15
30
Bogle - Duffy
Bogle - Duffy
6-4, 7-6
Sat
OVB
10:00
R8
Knight - Radano (2)
6-3, 6-1
31
Hoeffel - Southerling
Sat
OVB
8:00
C16
32
Knight - Radano (2)
Official APTA Sponsor
Connect with the APTA