Menu
APTA Home
APTA Tour
National
Rankings
APTA Network
Museum &
Hall of Fame
Sign In
User Name
Password
Show Password
Beacon Hill Women's B Ranking
Friday, January 3, 2020
Tournament Home
Draws
No Draws Available
Players
Bios & Matches
Seeds
Locations
Video
APTA Network
Schedule
All Scoring Tournaments
Shoreline Classic
Illinois Married Mixed
Men's PTI 30+ Nationals
Plain Jane
Women's Team Nationals
Men's Team Nationals
Men's PTI 50+ Nationals
Men's 145+ Nationals
Husband/Wife & Mixed Nationals
Women's PTI 50+ Nationals
Winter Classic
Men's 60+ States
Men's PTI 40+ Nationals
APTA Nationals
NJWPTL States
Paddle Palooza
Men's PTI 35+ Nationals
Philly Open
Women's PTI 70+ Nationals
Peachtree Invitational
Arapahoe Invitational
Women's PTI 55+ Nationals
Women PTI 65+ Nationals
Women's Masters 45/60
Indianapolis Open
Men's Masters 45/55/65
Men's PTI 20+ Nationals
Ladies PTI 40+
PA Men's Masters
Women's PTI 45+ Nationals
Short Hills
Paddle At The Farm
St. Louis Men
Hinsdale Challenge
Colorado State Men
Southern Invitational Men
Three Rivers Men
Detroit Invitational
CPTC Series & States
Atlantic Classic
Columbus Open
Lagunitas Classic
Three Rivers Women
EPTC Men's 95+
CT Classic Men
Maryland State Men
The Midwesterns
Men's 50/60/70 & Women's 50
Colorado Mixed Open
Milton Point
PA State PTI Open
Men's PTI 10+ Nationals
Queen City Paddle Battle
South Shore Boston
Cabin Fever Classic
Average Joe
NJ Men's League Classic
Women's PTI 35+ Nationals
Mid-Atlantic Men
Mixed Open
Steel City Classic
Women's PTI 40+ Nationals
Women's 110+ Nationals
Charm City Classic
Shoreline Women
Kansas City Men
Games on the James
Colorado Women's PTI Open
Long Island & Duane Hayden
Men's PTI 45+ Nationals
Men's PTI 15 & 25+ Nationals
Philly Cricket
White Mt. Open
Delaware Men
Cleveland Masters
Lake Invitaitonal
Chicago Charities
Green Mountain Open
Rochester Open
Lake Forest Women
Baltimore Open
Sound Shore Men
The Medinah Cup
Montclair Open
APTA Home
APTA Tour
National Rankings
APTA Network
Museum & Hall of Fame
Full Draws
Rounds
All Finals
-- Select an Event --
no Events Available
Main Draw
Main Draw
Reprieve Draw (R)
Consolation Draw (C)
Consolation Reprieve Draw (CR)
Printer Friendly Draw Sheets
Main
Round of 32
Round of 16
Quarter-Final
Semi-Final
Final
Winner
1
McCormack - Van Son (1)
Fri
BHC
9:00
C1
2
Conway - Schmitt
McCormack - Van Son (1)
6-1,6-0
Fri
BHC
10:00
R1
Bedrosian - Lynch
6-0,7-5
McCormack - Van Son (1)
6-1, 6-0
Fri
BHC
11:30
Daquino - Harris
7-5,6-4
McCormack - Van Son (1)
6-0,6-1
Fri
BHC
1:30
Herman - Miles
6-2,6-3
McCormack - Van Son (1)
6-3,6-0
Fri
BHC
2:30
King - Reynolds
6-1,6-2
McCormack - Van Son (1)
7-6(4),6-0
3
Cordrey - stevens
Fri
BHC
9:00
C2
4
Bedrosian - Lynch
5
Tuck - Verni
Fri
BHC
9:00
C3
6
McAleney - Sutaria
Tuck - Verni
6-0,6-1
Fri
BHC
10:00
R2
Daquino - Harris
6-1,6-0
7
Jones - Suminski
Fri
BHC
9:00
C4
8
Daquino - Harris
9
Baker - Grob
Fri
CBCC
9:00
C5
10
Foshay - Smith
Baker - Grob
4-6,6-0,7-6(2)
Fri
CBCC
10:00
R3
Brown - Cameron
6-2,6-2
Baker - Grob
6-3,6-2
Fri
CBCC
11:30
Herman - Miles
7-6(6),2-6,6-2
11
Brown - Cameron
Fri
CBCC
9:00
C6
12
Barrett - Canfield
13
Flynn - Perosi
Fri
CBCC
9:00
C7
14
Herman - Miles
Herman - Miles
6-3,3-6,7-5
Fri
CBCC
10:00
R4
Amirata - Foley (4)
6-1,6-0
15
Kulp - Lynch
Fri
CBCC
9:00
C8
16
Amirata - Foley (4)
17
Colvin - Sprague (3)
Fri
SHC
9:00
C9
18
Eckles - Noble
Colvin - Sprague (3)
7-5,6-0
Fri
SHC
10:00
R5
O'Brien - Smith
6-0,6-1
Colvin - Sprague (3)
6-4,6-4
Fri
SHC
11:30
King - Reynolds
6-0,6-2
King - Reynolds
4-6,6-0,6-1
Fri
BHC
1:30
Allers - Powell
4-6,6-4,7-6(1)
19
O'Brien - Smith
Fri
SHC
9:00
C10
20
DeMatteis - McLane
21
Freeman - Silverstein
Fri
SHC
9:00
C11
22
King - Reynolds
King - Reynolds
6-2,6-0
Fri
SHC
10:00
R6
Munno - Waldron
6-2,6-4
23
Brown - Rosato
Fri
SHC
9:00
C12
24
Munno - Waldron
25
Halperin - Karl
Fri
FCC
9:00
C13
26
Guthrie - House
Guthrie - House
6-2,6-3
Fri
FCC
10:00
R7
Allers - Powell
6-3,6-3
Allers - Powell
0-6,6-4,6-0
Fri
FCC
11:30
Bouton - Sweeny
7-6(2),6-1
27
Allers - Powell
Fri
FCC
9:00
C14
28
Colbert - Sorin
29
Hurrie - Sowers
Fri
FCC
9:00
C15
30
Stiska - Tratnyek
Hurrie - Sowers
6-1,6-3
Fri
FCC
10:00
R8
Bouton - Sweeny
6-0,6-1
31
Bouton - Sweeny
Fri
FCC
9:00
C16
32
Demello - Mackool (2)
Official APTA Sponsor
Connect with the APTA