Menu
APTA Home
APTA Tour
National
Rankings
APTA Network
Museum &
Hall of Fame
Sign In
User Name
Password
Show Password
Illinois Men's Intermediates
Saturday, Nov 23 - Sunday, Nov 24, 2019
Tournament Home
Draws
No Draws Available
Players
Bios & Matches
Seeds
Locations
Video
APTA Network
Schedule
All Scoring Tournaments
Shoreline Classic
Men's PTI 30+ Nationals
Illinois Married Mixed
Plain Jane
Men's Team Nationals
Women's Team Nationals
Men's PTI 50+ Nationals
Men's 145+ Nationals
Husband/Wife & Mixed Nationals
Women's PTI 50+ Nationals
Winter Classic
Men's 60+ States
Men's PTI 40+ Nationals
APTA Nationals
NJWPTL States
Men's PTI 35+ Nationals
Paddle Palooza
Philly Open
Women's PTI 70+ Nationals
Peachtree Invitational
Arapahoe Invitational
Women PTI 65+ Nationals
Women's PTI 55+ Nationals
Men's Masters 45/55/65
Women's Masters 45/60
Indianapolis Open
Ladies PTI 40+
Men's PTI 20+ Nationals
Women's PTI 45+ Nationals
PA Men's Masters
Short Hills
Paddle At The Farm
St. Louis Men
Hinsdale Challenge
Colorado State Men
Southern Invitational Men
Three Rivers Men
Detroit Invitational
CPTC Series & States
Atlantic Classic
Columbus Open
Lagunitas Classic
Three Rivers Women
EPTC Men's 95+
Maryland State Men
CT Classic Men
Men's 50/60/70 & Women's 50
Colorado Mixed Open
The Midwesterns
Men's PTI 10+ Nationals
Milton Point
PA State PTI Open
Queen City Paddle Battle
South Shore Boston
Cabin Fever Classic
NJ Men's League Classic
Average Joe
Women's PTI 35+ Nationals
Mid-Atlantic Men
Mixed Open
Women's PTI 40+ Nationals
Steel City Classic
Women's 110+ Nationals
Charm City Classic
Games on the James
Kansas City Men
Shoreline Women
Colorado Women's PTI Open
Long Island & Duane Hayden
Men's PTI 45+ Nationals
Men's PTI 15 & 25+ Nationals
Philly Cricket
Delaware Men
White Mt. Open
Cleveland Masters
Lake Invitaitonal
Chicago Charities
Green Mountain Open
Rochester Open
Baltimore Open
Lake Forest Women
Sound Shore Men
The Medinah Cup
Montclair Open
Shoreline Classic
Illinois Married Mixed
Men's Team Nationals
Women's Team Nationals
Men's PTI 50+ Nationals
Husband/Wife & Mixed Nationals
Women's PTI 50+ Nationals
Men's 145+ Nationals
St. Paddles Day
APTA Home
APTA Tour
National Rankings
APTA Network
Museum & Hall of Fame
Full Draws
Rounds
All Finals
-- Select an Event --
no Events Available
Main Draw
Main Draw
Quarter Reprieve Draw (R)
Reprieve Draw (CC)
Consolation Draw (C)
Last Chance Draw (LC)
Printer Friendly Draw Sheets
Main
Round of 32
Round of 16
Quarter-Final
Semi-Final
Final
Winner
1
Hinterlong - Neuman (1)
2
Bye
Hinterlong - Neuman (1)
Sat
WIL
10:00
CC1
Haller - Solem
7-5, 6-2
Hinterlong - Neuman (1)
6-1, 6-1
Sat
WSM
1:30
R1
Lemke - Schulman
6-2, 1-6, 1-0 (10-7)
Hinterlong - Neuman (1)
6-4, 6-0
Sat
WSM
2:30
Black - Koek
6-0, 6-1
Hinterlong - Neuman (1)
6-4, 6-3
Sun
VL
10:00
Fusco - Kasbeer (3)
6-1, 6-3
Hinterlong - Neuman (1)
6-1,6-2
3
Hammersley - McDonald
Sat
WIL
9:00
C2
4
Haller - Solem
5
Lemke - Schulman
WSM
9:00
C3
6
Chalmers - Marquis
Lemke - Schulman
7-5 6-4
Sat
WSM
10:00
CC2
Reddy - Reddy
6-4, 6-2
7
Haber - La Fevers
WSM
9:00
C4
8
Reddy - Reddy
9
Black - Koek
SK
9:00
C5
10
Brown - Schuler
Black - Koek
6-0, 6-3
Sat
SK
10:00
CC3
DuRoss - McHugh
6-2, 7-6
Black - Koek
6-4,6-2
Sat
WSM
1:30
R2
Gustafson - WPD Drier
6-1,7-6
11
DuRoss - McHugh
Sat
SK
9:00
C6
12
Connell - Myers
13
George - Metzger
Sat
NS
9:00
C7
14
Mather - Mather
George - Metzger
6-2,3-6, 1-0(10-8)
Sat
NS
10:00
CC4
Gustafson - WPD Drier
6-1, 7-6 (7-5)
15
Gustafson - WPD Drier
NS
9:00
C8
16
Judy - Miller (4)
17
Fusco - Kasbeer (3)
NS
9:00
C9
18
Buggy - Sivore
Fusco - Kasbeer (3)
6-1,6-1
Sat
NS
10:00
CC5
Hub - Short
1-6, 6-3, 1-0 (11-9)
Fusco - Kasbeer (3)
6-4, 6-1
Sat
WSM
1:30
R3
Culver - Hanover
7-5, 7-6
Fusco - Kasbeer (3)
7-5, 7-5
Sat
WSM
2:30
Fawcett - Hogan
6-3, 6-2
19
Gallinson - McDevitt
Sat
NS
9:00
C10
20
Hub - Short
21
Caruso - LaPiana
Sat
SK
9:00
C11
22
Mark - O'Donnell
Caruso - LaPiana
6-2, 6-3
Sat
SK
10:00
CC6
Culver - Hanover
6-2, 6-1
23
Lundal - Marino
SK
9:00
C12
24
Culver - Hanover
25
Fawcett - Hogan
WSM
9:00
C13
26
Farber - Kopley
Fawcett - Hogan
6-2, 6-1
Sat
WSM
10:00
CC7
Blum - Cole
6-3, 6-2
Fawcett - Hogan
6-2, 6-3
Sat
WSM
1:30
R4
Davis - Sullivan (2)
6-0, 6-1
27
Rassin - Speed
WSM
9:00
C14
28
Blum - Cole
29
Coyle - Moore
Sat
WIL
9:00
C15
30
Gruber - Pederson
Coyle - Moore
6-3, 6-0
Sat
WIL
10:00
CC8
Davis - Sullivan (2)
31
Bye
32
Davis - Sullivan (2)
Official APTA Sponsor
Connect with the APTA