Printer Friendly Draw SheetsMain - Final
FinalWinner
 
Sun   CRC  10:00      
 
 
Main - Top Half
Round of 64Round of 32Round of 16Quarter-FinalSemi-Final
      
Bye 
 
 
 
 
WEM  9:00      C32
 
 Lis - Stulac 
6-1,6-3 
 
 
 
 
 
6-3,6-3 
 
 
CVCC  11:15      R1
 
 
 
 Heck - Rogers 
6-2,6-3 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
6-2,6-2 
 
 
 
 
 
 
CRC  3:00      QR1
 
 
 
 
 
 
 
 
7-5,6-4 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
6-2,6-4 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
CRC  5:30      
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
7-5,6-1 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
retired 
 
Team Advances to Final
(see above)
Lis - Stulac 
WEM  8:00      C1
Goodwin - Schwartz 
 
Vertes - Welker 
WEM  8:00      C3
Katzman - Stein 
 
 
 Vertes - Welker 
6-0,6-2 
WEM  9:00      C30
 
 Heck - Rogers 
 
 
Bye 
      
Heck - Rogers 
 
Solove - Wojtkowski 
      
10 Bye 
 
 
 Solove - Wojtkowski 
 
CVCC  9:00      C28
 
 Klampe - Niemen 
6-0,6-3 
 
 
 
 
 Solove - Wojtkowski 
6-3,3-6,6-1 
 
 
CVCC  11:15      R2
 
 
 
 
6-2,6-1 
 
 
 
11 Paddock - Shields 
CVCC  8:00      C5
12 Klampe - Niemen 
 
13 McEwen - Oswald 
CVCC  8:00      C7
14 Ford - Troutman 
 
 
 McEwen - Oswald 
6-1,4-6,6-3 
CVCC  9:00      C26
 
 
 
 
15 Bye 
      
16 
 
17 
      
18 Bye 
 
 
 
 
MCC  9:00      C24
 
 Certo - Pollock 
6-3,6-3 
 
 
 
 
 
6-0,6-0 
 
 
CC  11:15      R3
 
 
 
 Lofgren - Lofgren 
6-0,6-2 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
7-6,6-1 
 
 
 
 
 
 
CRC  3:00      QR2
 
 
 
 
 
 
 
 
6-4,6-2 
 
 
 
 
 
 
 
19 Certo - Pollock 
MCC  8:00      C9
20 Ghidotti - LeVeque 
 
21 Carron - Moellering 
MCC  8:00      C11
22 Gips - Meyer 
 
 
 Gips - Meyer 
6-4,6-3 
MCC  9:00      C22
 
 Lofgren - Lofgren 
 
 
23 Bye 
      
24 Lofgren - Lofgren 
 
25 McEnery - Morneau 
      
26 Bye 
 
 
 McEnery - Morneau 
 
CC  9:00      C20
 
 Bourke - Spoutz 
6-3,7-6 
 
 
 
 
 McEnery - Morneau 
6-0,6-4 
 
 
CC  11:15      R4
 
 
 
 
6-2,6-3 
 
 
 
27 Morris - Spoth 
CC  8:00      C13
28 Bourke - Spoutz 
 
29 Haley - Steele 
CC  8:00      C15
30 Dow - Haggarty 
 
 
 Dow - Haggarty 
6-4,6-0 
CC  9:00      C18
 
 
 
 
31 Bye 
      
32 
 
Main - Bottom Half
Round of 64Round of 32Round of 16Quarter-FinalSemi-Final
33 
      
34 Bye 
 
 
 
 
CC  9:00      C16
 
 randorf - Stover 
6-3,6-3 
 
 
 
 
 
6-1,6-4 
 
 
CC  11:15      R5
 
 
 
 Jones - Vens 
6-0,6-1 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
6-0,3-6,6-1 
 
 
 
 
 
 
CRC  3:00      QR3
 
 
 
 
 
 
 
 
7-5,6-3 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
3-6,6-3,6-4 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
CRC  5:30      
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
7-5,3-6,6-4 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
6-0,6-0 
 
Team Advances to Final
(see above)
35 randorf - Stover 
CC  8:00      C17
36 Graham - Trau 
 
37 Brown - Grannis 
CC  8:00      C19
38 Snyder - Warren 
 
 
 Brown - Grannis 
6-3,1-6,6-4 
CC  9:00      C14
 
 Jones - Vens 
 
 
39 Bye 
      
40 Jones - Vens 
 
41 Creswell - Nichols 
      
42 Bye 
 
 
 Creswell - Nichols 
 
MCC  9:00      C12
 
 Fernandez - Greenberg 
6-1,6-0 
 
 
 
 
 Creswell - Nichols 
6-2,6-2 
 
 
CC  11:15      R6
 
 
 
 
6-0,6-0 
 
 
 
43 Fernandez - Greenberg 
MCC  8:00      C21
44 Barends - Ihlendorf 
 
45 Bolanis - Rebisa 
MCC  8:00      C23
46 Conrad - Salahshour 
 
 
 Bolanis - Rebisa 
6-4,6-1 
MCC  9:00      C10
 
 
 
 
47 Bye 
      
48 
 
49 
      
50 Bye 
 
 
 
 
CVCC  9:00      C8
 
 Keigler - Mathews 
6-3,2-6,6-3 
 
 
 
 
 
6-1,6-1 
 
 
CVCC  11:15      R7
 
 
 
 Englesberg - Hassan 
6-4,6-4 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
6-1,6-1 
 
 
 
 
 
 
CRC  3:00      QR4
 
 
 
 
 
 
 
 
6-2,6-2 
 
 
 
 
 
 
 
51 Keigler - Mathews 
CVCC  8:00      C25
52 Griffith - Jones 
 
53 Bloom - Edelstein 
CVCC  8:00      C27
54 Bennington - Lothes 
 
 
 Bloom - Edelstein 
6-1,6-1 
CVCC  9:00      C6
 
 Englesberg - Hassan 
 
 
55 Bye 
      
56 Englesberg - Hassan 
 
57 Moyer - Riva 
      
58 Bye 
 
 
 Moyer - Riva 
 
WEM  9:00      C4
 
 Clutterbuck - Rhodes 
6-3,6-3 
 
 
 
 
 Moyer - Riva 
6-0,6-2 
 
 
CVCC  11:15      R8
 
 
 
 
6-1,6-0 
 
 
 
59 Clutterbuck - Rhodes 
WEM  8:00      C29
60 Compaan - Smith 
 
61 Carron - Shields 
WEM  8:00      C31
62 Babb - Seidenberg 
 
 
 Babb - Seidenberg 
6-0,6-3 
WEM  9:00      C2
 
 
 
 
63 Bye 
      
64 
 

Official Sponsors of the APTA

Viking Athletics   ULINE   SavATree
Find us on Facebook
Facebook
Join us on Twitter
Twitter
Check out our YouTube channel!
YouTube
Photos on Flickr
Flickr
Send us Feedback and Questions
Email Us

News on Twitter

Tournament Sponsors